Fundusz dla Ciebie

Warto pomyśleć o zabezpieczeniu finansowym dla siebie i swoich najbliższych. Fundusze emerytalne są bezpieczym i wygodnym sposobem na osczędzanie. Porównaj ofertę funduszy i wybierz najlepszą opcję - już dziś zapisz się do wybranego funduszu emerytalnego i ciesz się bezpieczeństwem i wysokim oprocentowaniem.

Poznaj pożyczka przez internet

Otwarte Fundusze Emerytalne należą do firm prywatnych

OFE to drugi filar systemu emerytalnego w Polsce

W 1999 roku miała miejsce gruntowna reforma polskiego systemu emerytalnego. W jej wyniku rozdzielono sposoby zbierania pieniędzy na swoją emeryturę na trzy różne filary. Dwa z nich są obowiązkowe, czyli odkładanie pieniędzy w ZUS, a także w OFE, czyli Otwartych Funduszach Emerytalnych. Trzecim filarem są IKE, czyli indywidualne konta emerytalne, które nie są obowiązkowe i pozwalają na inwestowanie swoich pieniędzy na wiele różnych sposobów.

Przyjrzyjmy się bliżej temu, czym są OFE. Otwarte Fundusze Emerytalne jako drugi obowiązkowy filar należą do przedsiębiorstw prywatnych i zarządzane są przez PTE, czyli Powszechne Towarzystwa Emerytalne. Ich zadaniem jest również pomnażanie naszych pieniędzy na specjalnych kontach, na które trafia 2,3% naszej pensji co miesiąc. Pieniądze te są przesyłane na nasze konto w OFE przez ZUS, a także samodzielnie nie możemy ich tam umieścić. OFE obraca tymi pieniędzmi, aby móc wypracować dla nas dobry zysk, abyśmy mogli otrzymać go wtedy, gdy przejdziemy na emeryturę. Zaletą tego rozwiązania jest też to, że środki przez nas zgromadzone są dziedziczone.

Przystąpienie do OFE dotyczy każdej osoby, która odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne. Jeżeli się tego nie zrobi, to dwa razy do roku, w styczniu oraz lipcu mają miejsce losowania do OFE, dlatego warto samodzielnie zadeklarować chęć przystąpienia do takiego funduszu, który będzie osiągał dobre wyniki, ponieważ wtedy mamy pewność, że nasze pieniądze będą dobrze inwestowane i otrzymamy ich więcej przy przejściu na emeryturę.

Pokrewna tematyka

trening crossfit Kraków