Fundusz dla Ciebie

Warto pomyśleć o zabezpieczeniu finansowym dla siebie i swoich najbliższych. Fundusze emerytalne są bezpieczym i wygodnym sposobem na osczędzanie. Porównaj ofertę funduszy i wybierz najlepszą opcję - już dziś zapisz się do wybranego funduszu emerytalnego i ciesz się bezpieczeństwem i wysokim oprocentowaniem.

Poznaj nagłośnienie estradowe

Losuje się tylko wśród osiągających średnie zyski OFE

Nie daj się wylosować przez ZUS

Gdy podejmujemy pracę lub też zaczynamy staż, a także założyliśmy działalność gospodarczą, pracowaliśmy lub cały czas pracujemy, będziemy musieli wybrać dla siebie odpowiedni Otwarty Fundusz Emerytalny. OFE są drugim z filarów polskiego systemu emerytalnego i stanowią prywatne metody inwestowania przez PTE, czyli powszechne towarzystwa ubezpieczeniowe. OFE są obowiązkowe, dlatego też gdy nie wybierzemy dla siebie żadnego z nich, zostaniemy wylosowani.

Losowanie do OFE odbywa się dwa razy do roku. Teoretycznie wtedy, gdy rozpoczynamy pracę, staż czy prowadzenie firmy jesteśmy zobowiązani do wyboru Otwartego Funduszu Emerytalnego w ciągu 7 dni, ale w praktyce mamy na to nieco więcej czasu w zależności od tego, kiedy rozpoczęliśmy pracę. Losowania odbywają się pod koniec stycznia oraz lipca, a deklaracje dotyczące wyboru OFE należy przesłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 10 dnia tych miesięcy. Jeżeli tego nie zrobimy, zostaniemy wylosowani.

Trzeba wiedzieć, że w losowaniu biorą udział tylko te Otwarte Fundusze Emerytalne, które osiągają średnie zyski, więc odrzuca się zarówno te dobrze inwestujące pieniądze, jak i te, które nie mają zbyt dobrych wyników. Jeżeli chcemy, aby nasza emerytura była na przyzwoitym poziomie, wówczas warto przystąpić przed momentem losowania do wybranego OFE, aby nie zrobiono tego za nas. Oczywiście, można dokonać też ich zmiany, ale będzie to wymagało dodatkowych formalności. Nie zapomnijmy zatem o tym, aby odpowiednio wcześnie zadeklarować swój wybór OFE.

Pokrewna tematyka

pożyczki prywatne pod zastaw nieruchomości